banner341

Başkan Genç Ankara’da işadamları ile buluştu

ASİYAD'ın daveti üzerine Ankara'da Samsunlu işadamları ile buluşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Kalkınma kesinlikle yerelden geçmektedir.
Yerel yönetimlerimizi ne kadar güçlendirirsek şehrimize ve insanlığa o denli katkı koyabiliriz. Samsun’u birlikte daha ileriye taşıma ve hedeflerine ulaştırma adına işadamlarımızın her türlü önerisine ve fikrine açığız" dedi.

Başkan Genç Ankara’da işadamları ile buluştu ABONE OL

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Ankara Samsun Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (ASİYAD)'ın daveti üzerine derneğin toplantısına katıldı. ASİYAD Başkanı Osman Yılmaz ve dernek yöneticileri ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın’nın da yer aldığı toplantıda Ankara'da yaşayan Samsunlu işadamları ile biraraya gelen ve sohbet eden Başkan Genç, Türkiye'nin ve dünyanın farklı şehirlerinde şehrin nüfusu kadar Samsunlunun yaşadığına işaret ederek, bu enerjinin mutlaka şehrin yararına kullanılması gerektiğini söyledi.

'SAMSUN'UN FAHRİ TEMSİLCİLERİ'
Samsunlu işadamlarının başka şehirlerde güçlü olmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Başkan Genç, "Samsun dışında yaşan hemşehrilerimiz aynı zamanda Samsun’un birer fahri temsilcileridir. Samsun'da bugün bir milyon 270 bin insan yaşıyor. Ancak bir o kadar insanımız da Türkiye’nin ve dünyanın farklı şehirlerinde yaşamını idame ettiriyor. Peki bu insanları gurbete gitmeye zorlayan sebepler neler? Neden bu insanlar doğdukları şehirde değiller de doydukları şehirdeler? Bunu mutlaka sorgulamamız ve bu insanları Samsun dışına iten sebepleri şehir olarak çözüme kavuşturmamız gerekir" dedi.

'SAMSUN'A BÜYÜK OSB GEREKİYOR' 
Samsun'un geçmişte önemli bir ticaret şehri olduğunu hatırlatan Başkan Genç, "Artık yeni Dünyada Yeni Türkiye var. Bu Yeni Türkiye'de Yeni Samsun’u oluşturmamız gerekiyor. Yeni dünyada ulaşım ve lojistik ön plana çıkıyor. Bu nedenle üretim ve tüketim merkezleri ile yani liman ve ard bölgeler arası ilişkileri kurmamız gerekiyor. Ürettiğimiz ürünü mutlaka en kısa ve en ekonomik şekilde limanla buluşturmamız gerekiyor. Lojistik amaçlı liman kapasitesi artırılarak Tekkeköy bölgesinde sağlanmalıdır. Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nin toplam alanı 1 milyon 500 bin metrekare. Oysa Gaziantep OSB 45 milyon metrekare. Bu nedenle bu şehre en az 20 milyon metrekare alana sahip üç tane OSB gerekmektedir" diye konuştu.

'DEMİRYOLU AĞI GÜÇLENDİRİLMELİ'
"Anadolu'yu yeniden bu bölgeye bağlamamız açısından Samsun'a komşu illerin ve ilçelerin de yararlanacağı şekilde hızlı yük treninin kurulması zorunludur" diyen Başkan Genç, "Samsun'u Orta Doğu'yabağlayacak olan Samsun-lrak Demiryolu hayata geçirilmelidir. Batman'ın Kurtalan ilçesinden lrak'ınZaho kentine kadar olan kısım demiryolu uzatılmalıdır. Bunun haricinde Samsun'u Akdeniz'e açacak olan Samsun-İskenderun demiryolu hattı da mutlaka yapılmalıdır. Çarşamba Havaalanının yolcu ve yük taşımacılığı kapasitesi artırılmalıdır ve bölgesel bir kargo havaalanı olarak işlev görmesi teşvik edilmelidir" ifadelerini kullandı. 

'YÖNETİCİLER İŞADAMLARINA GÜVEN VERMELİ'
Samsun'un iki şeye ihtiyacı olduğunu bunların da "plan ve güven" olduğunu dile getiren Genç, "Bu şehrin mutlaka bir Kullanma KıIavuzuolmaIıdır. Bunu yaptığınız takdirde şehrin sorununun yüzde 80'ini çözmüşsünüz demektir. Güven ise, asayiş güvenliğininyanısıraşehirlerimiz yatırımcılara da güven vermelidir. Bunları sağladığınızda şehrinizin yatırım çekmemesi için hiçbir sebep yok. Şehirlere yön verecek olan yerel yönetimlerdir. 21. yüzyılda belediye başkanlarının başarı kriterleri de değişti. Şehre kazandırdığınız okul sayısı, kültür merkezi, hastane sayısı kadar başarılısınız, işsizliği ne kadar önlemişseniz o kadar başarılı sayılıyorsunuz. Yani ürettiğiniz kadar değerlisiniz" şeklinde konuştu.

'21. YÜZYILI İYİ ALGILAMALIYIZ'
Kalkınmanın yerelden geçtiğine de işaret eden Başkan Genç, şunları söyledi: "Yerel yönetimlerimizi ne kadar güçlendirirsek şehrimize ve insanlığa o denli katkı koyabiliriz. Yerel yöneticiler tıpkı bir CEO gibi düşünmelidir. Yerel yönetimler asla 'Yeterli kaynağımız yok' diye mazerete sığınmamalı. Yerel yönetici, tıpkı bir işadamı gibi düşünerek kendi kaynaklarını oluşturabilecek fırsatlar ortaya koyması lazım. Bu manada 21. yüzyılı iyi algılamalıyız. Bunun için Dünyaya, ülkemize ve şehrimize ait fotoğrafı iyi okumak lazım. Samsun dışında Samsun nüfusu kadar insanımız yaşamaktadır. Bu aslında Samsun için aynı zamanda avantajdır da. Bu enerjiyi mutlaka şehrimizin yararına kullanmalıyız. Samsun'u birlikte daha ileriye taşıma ve hedeflerine ulaştırma adına işadamlarımızın her türlü önerisine, fikrine açığız."

İŞADAMLARINA EKONOMİ RAPORU
Ankara Samsun Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Osman Yılmaz da, davetleri üzerine toplantılarına katılan Başkan Genç'e teşekkür etti. Başkan Genç ayrıca, Dernek Başkanı Osman Yılmaz ve dernek yöneticilerine Canik Belediyesi tarafından düzenlenen Samsun Ekonomi Çalıştayı'nın sonuç raporunu içeren kitap verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4