Büyükşehir Atayolu'ndaki gizemli yolculuğa ışık tutuyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Atayolu’nda yapılan çalışmaları inceleyerek, “Atayolu’nda yapacağımız çalışmalar Atatürk’ün Samsun’dan Amasya’ya ulaşan yolculuğuna ışık tutacak” dedi.

Büyükşehir Atayolu'ndaki gizemli yolculuğa ışık tutuyor ABONE OL

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Atayolu’nda yapılan çalışmaları inceleyerek, “Atayolu’nda yapacağımız çalışmalar Atatürk’ün Samsun’dan Amasya’ya ulaşan yolculuğuna ışık tutacak” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastıktan sonra Amasya’ya kadar uzanan yolculuğunun geçtiği yolda yer alan tarihi yapıtların canlandırılması için çalışmalara başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi yol üzerinde yer alan köprü, menfez ve tarihi binaların restorasyonuna hız kesmeden devam ediyor. 

GİZEMLİ YOLCULUĞA IŞIK TUTACAĞIZ
Samsun’un çıkışına kadar olan yol üzerinde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu yolun Samsun’un tarihi için büyük önem ifade ettiğini belirterek, “Samsun’umuzla özdeşleşen bir tarih olan 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk o günün şartlarında birçok zorlukla bu yol güzergahından geçerek Amasya’ya kadar ulaştı. Bu yolda yer alan köprüler, hanlar, menfezler şu anda oldukça kötü durumda. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak buralarda çalışmalara ilk olarak Atatürk’ün konakladığı evleri koruma altına alarak başladık. Kavak ve Havza’da bulunan evlerde gereken çalışmaları yaparak buraları turizme kazandıracağız. Atayolu üzerinde yapacağımız çalışmalar ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan Amasya’ya ulaşan gizemli yolculuğuna ışık tutacağız” dedi.

ÇALIŞMALAR TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI 
Osmanlı ve karayolları arşivlerinde yer alan harita ve belgelerin incelenerek yolun gerçek güzergahının gün yüzüne çıkarıldığını söyleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “Samsun’dan başlayan Milli Mücadele yolculuğunun Kavak ve Havza’da geçen kısmı hiçbir tarih kitabında net olarak anlatılamadı. Bu zamana kadar Atayolu diye bildiğimiz yol aslında Atayolu değilmiş. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız araştırmaların sonucunda yolun gerçek güzergahını ortaya çıkardık. Atatürk’ün ve kurmaylarının bilinenin aksine Osmanlı dönemine ait yoldan Amasya’ya ulaştığını gördük. Ve Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak gereken çalışmaları başlattık. Yaptığımız bu çalışmalar Atayolu’nun tarihinin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir kaynak olacak.”

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4