Camii ve Külliye, Ustalık Eseri

Türkiye'nin kültürel belleğinde yer alacak Camii ve Külliye, Anadolu Türk Mimarlığının genel karakteri olan kesme taş malzeme ile taş işçiliğine dayanan bir yapı olarak inşa ediliyor.

Camii ve Külliye, Ustalık Eseri

.İlkadım  Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Baruthane Mahallesi Ihlamur Bulvarı üzerinde  6,5 dönümlük alan üzerinde  inşası hızla devam eden Karadeniz'in en büyük ve Camii ve Külliye'de yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

SELÇUKLU TAŞ İŞÇİLİĞİ
Samsun'da örnek mimarisi  ile dikkat çeken Camii ve Külliye, tamamlandığında çevre il ve ilçeler başta  olmak üzere şehir dışından ziyaret çekecek önemli bir ibadet merkezi olarak yerini alacak.  Selçuk Devleti döneminde inşa edilen ve bugüne kadar ayakta kalan camii ve medreselerde kullanılan taş işçiliği örnek alınarak yapılan Camii ve Külliye iki bölüm olarak yapılıyor.  Selçuklu Mimarisinden esinlenilerek inşa edilen projede, planlamasına uygun kesme taşlar kullanılıyor.  Yılların birikimi ve büyük bir ustalık isteyen kesme taş işçiliği yapıya eşsiz bir görünüm kazandırırken doğal bir yalıtım sağlamasıyla da kullanışlı bir malzeme özelliği taşıyor. 

MİMARİSİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Mimarisi ile göz kamaştıran Camii ve Külliye'de  birici bölümünde İslami ilimlerin, ders ve sohbetlerin yapılabileceği medrese kimliğindeki Külliye, diğeri ise, ahşap ve taş mimarisi ile tamamlanacak olan Karadeniz'in en büyük Camisi olacak. 5 bin cemaat kapasitesi olan Camii ve Külliye'de,  200 araçlık otopark,  2 bin kişilik çok amaçlı salonu, ortak kullanım alanları ve eşsiz avlusu ile her ayrıntının düşünüldüğü yapı, hem eşsiz bir ibadet alanı hem de sosyal bir alan olma özelliği taşıyor. 

SENEYE RAMAZAN'DA TERAVİH KILINACAK
Camii ve Külliye'nin seneye Ramazan ayında teravih namazı kılarak açılışını yapmayı düşündüklerini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Başkan Tok, Eğitim, ibadet ve dinlenme ve sosyal mekanları ile dikkat çeken bu yapının şehir için önemli bir ibadet merkezi olacağını ifade etti

HER YÖNÜYLE MÜKEMMEL BİR ŞAHSESER
Camii ve Külliye inşaatının tamamlandığında Samsun'a Ankara Hacı Bayram Veli, İstanbul Sultanahmet ve Eyüp Sultan gibi önemli bir merkez kazandıracaklarını belirten  İlkadım  Belediye  Başkanı  Erdoğan Tok, " Baruthane Mahallesi Ihlamur Bulvarı üzerinde 6,5 dönüm alan içerisinde inşa ettiğimiz Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi'nde çalışmalar hızla  devam etmektedir. Selçuklu mimarisi kullanılarak doğal taş ve ahşap malzemelerin kullanılarak inşa edilen Camii ve Külliye, 5 bin kişilik cemaat kapasitesi, 200 araçlık otopark, toplantı salonları ve eğitim merkezleri ile dev bir eser olacak. Deniz'i gören ahşap malzeme ve kesme taş kullanılarak Türkiye'ye örnek gösterilecek Camii ve Külliye'de bayanlar için ayrı abdest ve ibadet yerleri de düşünüldü." dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2017, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4