banner341

Genç; Sinop’ta şehircilik deneyimlerini paylaştı

Sinop'ta MÜSİAD'ın Cuma Söyleşileri'ne konuk olan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Şehircilik" deneyimlerini paylaştı. "Yeni Türkiye'de Yeni Yerel Yönetim Anlayışı" konusunu anlatan Genç, "Yerel yönetim anlayışını değiştiremeyenler Yeni Türkiye anlayışını dönüştüremezler. Yeni Türkiye'de belediye başkanı memur değildir, şehrin kaynaklarını en verimli şekilde kullanan ve şehrin vizyonunu genişleten CEO gibidir" dedi.

Genç; Sinop’ta şehircilik deneyimlerini paylaştı ABONE OL

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği Sinop Şubesi’nin her hafta düzenlediği Cuma Söyleşileri’nin bu haftaki konuşmacı konuğu Canik Belediye Başkanı Osman Genç oldu. Başkan Genç, MÜSİAD üyeleriyle "Yeni Türkiye'de Yeni Yerel Yönetim Anlayışı" konusunda deneyim ve birikimlerini paylaştı. MÜSİAD Sinop Şubesi Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide konuşan Genç, “Yeni Türkiye'de Belediye Başkanı memur değildir, şehrin kaynaklarını en verimli şekilde kullanan ve şehrin vizyonunu genişleten CEO gibidir. Bu çağ özel sektör çağıdır. Yatırımcıya güven vereceksin, şehrinde yatırım yapmasını sağlayacaksın” dedi.
SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZMELİYİZ
Şehirlerin de insanlar gibi genleri olduğuna işaret eden Genç, “Samsun tarihte olduğu gibi Anadolu'nun başkentliğine talip olmalıdır. Tarihiyle, ticaretiyle, yaşam kültürüyle Samsun Anadolu'nun kalbiydi. Tekrar o eski ihtişamına dönmemesi için hiç bir sebep yok. Yeni Türkiye’de Samsun’un, Anadolu’nun ticaret başkenti olması Sinop’un da, Ordu’nun da, Amasya ve Çorum’un da yararınadır. Yerel yöneticiler olarak bizler komşu illerimizle hep birlikte, el ele vererek bölgemizin ortak sorunlarını birlikte çözmeliyiz. Artık 21. Yüzyılda şehirler yarışıyor. Yerel yönetim anlayışını değiştiremeyenler yeni Türkiye anlayışını dönüştüremezler” diye konuştu.
YENİ DÜNYADA YENİ FIRSATLAR
Şehirlerin en büyük eksikliğinin Bütüncül Master Planı’nın olmaması olduğunu ifade eden Genç, “Dünya ekonomisi yeniden şekilleniyor. Bu da bölgemize önemli fırsatlar doğuruyor. Dünya'daki gelişmeler ve Türkiye'nin 2023 hedefleri Samsun'a da rol biçiyor. Bunlar Samsun'u, dolayısıyla bu bölgeyi yeniden uluslararası yapacak gelişmelerdir. 2023, 2071 ve bizim ortaya koyduğumuz 2099 hedefleri doğrultusunda Yeni Türkiye'de Yeni Samsun ve Yeni Sinop'u oluşturmamız gerekiyor. Vizyoner projeler, vizyoner liderlik ve topyekün toplumsal hareket şehirlerin gelişimi için üç ana unsurdur. Bunu sağlamamız gerekiyor. Çünkü şehirlere yön verecek oIan yerel yönetimlerdir” şeklinde konuştu.
GELECEK İÇİN İNOVASYON
Belediye Başkanlığı yapan kişilerin bilgiyi, finansı, zamanı, insanı iyi yönetmesi gerektiğine vurgu yapan Genç, “Şehirlerimizin geleceği için inovasyona önem vermeliyiz. Şehirlerimiz ve ülkemiz için sürdürülebilir gelişim inovasyondan geçmektedir. Taklit eden, takip eden asla öne geçemez. Kalkınma kesinlikle yerelden geçmektedir.
Yerel yönetimlerimizi ne kadar güçlendirirsek şehrimize ve insanlığa o denli katkı koyabiliriz. Yerel yönetici, tıpkı bir CEO, bir işadamı gibi düşünerek kendi kaynaklarını oluşturabilecek fırsatlar ortaya koyması lazım. Her şeyi merkezden beklemeyen, yerel kaynakları harekete geçirerek sorunları çözen bir yaklaşım göstermeliyiz. Bu manada 21. yüzyılı iyi algılamalıyız. Dünyaya, ülkemize ve şehrimize ait fotoğrafı iyi okumak lazım. Biz bunun için sürekli gelişim, sürekli değişim diyoruz” değerlendirmesini yaptı.
AHLAKİ VE MANEVİ GELİŞİM
Kur’an-ı Kerim’de şehirlerin güvenli, sağlam binaların olduğu, hayırlı, temiz evlatların yetiştirildiği, havası temiz yerler olması gerektiğinden bahsedildiğini belirten Genç, şunları söyledi: “Eğer bir şehir gelişecekse, değişimin içine kültürü, aileyi, ahlakı da koymalıyız.
Aile yapımızı mutlaka korumalıyız. Çünkü bozuk bir toplumda ne kadar yollar, bina]ar da yapsanız da hiç bir önemi yoktur.
Bu bakımdan ailelerimiz ve ahlaki değerlerimiz mutlaka öncelikli olmalıdır.
Bizim bir hedefimiz var, o da mutlu toplum, mutlu şehir. Mutlu şehirlerin yolu da mutlu ailelerden geçmektedir.”
 SİNOP’TA ZİYARET TURU
Sinop’ta MÜSİAD Şube Başkanı Ahmet Hilmi Gökmen’in verdiği yemekte dernek üyeleriyle biraraya gelen Genç, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül’ü de ziyaret etti. AK Parti Sinop İl Başkanlığının misafiri olan ve burada partililerle sohbet eden Genç, Başkan adaylarına başarı diledi. Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan’ı da ziyaret eden Genç, Bircan’ı Canik Belediyesi’nin çıkardığı kültür eserlerinden hediye etti. Genç son olarak Sinop Cezaevi’ni ziyaret etti ve burada mahkumların çalıştığı tekstil fabrikasında incelemelerde bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2015, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4