banner341

Salep Yetiştiriciliği Toplantısı Bafra'da Yapıldı

Ülkemiz doğasında bol miktarda bulunan ve ekonomik getirisinin yüksek olması dolayısı ile son yıllarda küçük ölçekli arazilerde yetiştirilmeye başlanan salep bitkisinin Bafra İlçesinde yaygınlaştırılması için çalışmalara başlanıldı.

Salep Yetiştiriciliği Toplantısı Bafra'da Yapıldı ABONE OL

Bu amaçla İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen'in talimatı ile Bafra Meslek Yüksekokulu, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bafra Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği, Bafra Ziraat Odası Başkanlığı, Dedeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurumlarından temsilcilerin yer aldığı “ Salep Çalışma Grubu” oluşturulmuştur.

Söz konusu çalışma grubu, çiftçileri bilgilendirmek amacı ile kendi aralarında yaptıkları fikir alışverişlerinin ardından “Salep Yetiştiriciliği” konulu toplantıyı düzenlemişlerdir. Toplantıda Salep yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimizin uyması gereken mevzuat, doğadan salep toplanması ile ilgili yasal yaptırımlar,  toprak hazırlığından pazarlanmasına kadarki yetiştiricilik süreçleri ve pazarlama imkânları anlatılmıştır.


 
“Salep Yetiştiriciliği Mevzuatı ve Salep Pazarlama İmkânları” konusunda İl Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Yasemin Saraç’ın yaptığı sunum sonrası Bafra Meslek Yüksek Okulundan Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ömer Çalışkan “Salep Yetiştiriciliği” hakkında bilgi vermiştir.
Akabinde Dedeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Okul Müdürü Vedat Demnir kısa bir sunum yapmış, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam da genel bir değerlendirme konuşması yaparak; Salep bitkisinin ekonomik değeri ve mevcut Pazar imkânlarından, çiftçilere getirilerinden bahsetmiş ve salep yetiştiriciliği düşünen üreticilerimizin her konuda İl- İlçe Müdürlüklerinden yardım alabileceklerini vurgulamıştır.
İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen de genel bir değerlendirme yapmış akabinde üreticilerden gelen soruların cevaplandırılması ve karşılıklı görüş alışverişi ile toplantı son bulmuştur.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4