Vezirköprü'de Silajlık Mısır Dağıtım Töreni Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığımızca, Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Geliştirme Programı kapsamında yürütülmekte olan ikinci ürün silajlık mısır alanlarının geliştirilmesi Projesi’nde Vezirköprü ve Havza İlçelerimiz üreticilerine 6.000 kg (500 paket) silajlık mısır tohumluğu dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Vezirköprü'de Silajlık Mısır Dağıtım Töreni Yapıldı

Silajlık mısır tohumluğu dağıtım törenine İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Samsun Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Erol Apaydın, Samsun Ziraat Odaları Koordinatörü İlkadım Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, Vezirköprü İlçe Müdürü Yakup Çağlayan, Havza İlçe Müdür V. Oral Özlü, Koordinasyon ve Tatımsal Veriler Şube Müdürü Erol Baş, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Namık Akgül, teknik personel ve çiftçiler katılmıştır.

İl Müdürü İbrahim Sağlamdağıtım öncesi yaptığı konuşmasında; “Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Programı kapsamında yürütülmekte olan İkinci Ürün Silajlık Mısır Alanlarının Genişletilmesi Projesince Vezirköprü ve Havza İlçelerimizdeki üreticilerimize 6.000 kg (500 paket) silajlık mısır tohumluğu dağıtımını bugün burada gerçekleştirmekteyiz. 

İlimizde 380 bin adet büyükbaş ve 260 bin adet küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yetiştirdiğimiz hayvanların kaba yem ihtiyacını ise 560 bin dekar yem bitkisi ekiliş alanları, 154 bin dekar olan mera alanları, otlatmaya izin verilen ormanlık alanları, fındık bahçelerimizdeki açıklık alanlarla bitki hasat artıkları ve sap-samandan karşılamaktayız. Mevcut hayvan potansiyelimizin kaba yem ihtiyacı yaklaşık 1,3 milyon ton iken, yem bitkisi ekilişleri ve mera alanlarından % 50’lik kısmını karşılamaktayız. Yürütmekte olduğumuz bu proje ile yem bitkisi ekiliş alanlarını artırarak kaba yem ihtiyacını gidermeyi hedefliyoruz. 

Bu proje sayesinde Vezirköprü İlçemizde 2020 yılında sulamaya açılan alanlarda ve Havza İlçemizde sulama yapılabilen alanlarda ikinci ürün silajlık mısır yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve silajlık mısır ekim alanlarının artırılması hedeflenmiştir. Bu sene Nisan- Mayıs aylarında yağışların yetersizliğinden kaynaklı olarak Vezirköprü İlçemiz İncesu, Yağınözü, Akören, Oymaağaç, Adatepe, Örencik, Avdan, İnkaya ve Çeltek mahallelerimizde buğday ve arpalarda bitki gelişimi zayıf kalmış ve erken daneye yatmıştır. Verimde istenilen seviyelere ulaşamayan üreticilerimizin ikinci ürün dane mısır ekimi yaparak üretimden vazgeçmemelerini hedefledik. 

Yine 2020 yılında olmak üzere, daha önce ilçelerimize 6 ton (500 torba) mısır tohumu dağıtılmıştı. Bugün bu proje ile de üreticilerimize 6 ton (500 torba) mısır tohumu dağıtılacaktır. Böylece 2020 yılında toplam 5.500 dekar alanda yetiştirilmek üzere, 12 ton (1.000 torba) silajlık mısır tohumluğunu çiftçilerimize ulaştırmış olacağız. Bugünkü silajlık mısır tohumu dağıtımı ile; Havza ilçemizde 14, Vezirköprü ilçemizde 8 mahalledeki 250 çiftçimize toplam 6 ton (500 torba) hibrit silajlık mısır tohumluğu dağıtımı yapılacaktır. Bu proje sayesinde 2.600 dekar alandan yaklaşık 16 bin ton silaj üretimi gerçekleştirerek toplamda yaklaşık 1.400 büyükbaş hayvanın kaba yem ihtiyacını tedarik etmiş olacağız. 

2019 yılında yine yem bitkileri kapsamında ve tohumluk olarak, toplam 600 çiftçiye 5.500 kg. yem bezelyesi, 1.000 kg. İtalyan çimi, 5.000 kg. korunga, 19 ton mısır dağıtımı yapılmış ve aynı yıl içinde İlimizde 9.575 çiftçimize ait 242 bin dekar yem bitkisi ekiliş alanlarına 17 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Sözlerimi bitirirken, dağıtımın tüm üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344