banner341

Parkomat kalksın ama!

Parkomat kalksın ama!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin'in “Parkomat uygulaması halkımıza zarar vermemeli” açıklamasının ardından daha çok tartışılır oldu Parkomat...

En son UKOME toplantısında alınan kararla İstiklal Caddesini dik kesen Divitçioğlu Caddesi, Aziziye Caddesi, Şevketiye Caddesi ve Kışla Sokak ile Abdülhakhamit Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Fuar Caddesindeki Parkomat uygulaması iptal edildi. 

Bu konuyu aslında bir basın toplantısında bir gazeteci arkadaşımız, Parktek Otopark İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Gürcan'a sormuştu. Burada yapılan uygulamanın resmen yasal olmadığını bir an önce kaldırılması gerektiğini belirtmişti. 

2011 yılında kurulan Parktek firmasının üstlendiği Parkomat uygulaması yani şehrin en büyük otopark işletmesi geçen yıllar içinde büyük tartışmalara, kavgalara hatta ölümlere neden oldu. 

Yine uygulama yasal mı ? değil mi? konusu halen gündemde park ücretini ödemeyen araç sahiplerine yazılan cezaların mahkeme kapılarındaki serüvenleri de her gün haber konusu oluyor. 

Vatandaşın sahibi olduğu yerlerin vatandaşa parayla verilmesini doğru bulmuyorum. 

Evet parkomat kalksın diyoruz ama uygulama ihale ile yapıldığı için sözleşmesi 3 yıl sonra bitiyor, şuan sözleşme fes edilirse Samsun Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 6 milyon TL tazminat ödemek zorunda kalacak, bu da Samsunluların cebinden çıkmış olacak.

Aslında tek taraftan bakıyoruz ama bu uygulama kalkarsa şehir trafiği daha alt üst olacağını kanaatindeyim. Her zaman haber konusu oluyor park yüzünden yaşanan ölüme bile giden kavgaları eğer bu uygulama kalkarsa zaten en küçük bir olumsuzlukta birbirine tahammülü olmayanlar kavgaya tutuşacaklar, "yok orası benim yerimdi, yok işyerimin, evimin önüydü, buraya çekemezsin" gibi tartışmalara sebep olacaktır. Artık bunun sonucunu siz düşünün...

Fakat bu yerler Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olup, daha cüzi fiyatlarla ve alınan paralarında masraflarının düştükten sonra Samsun da sporun ilerlemesi, çocuklarımızın eğitimi ya da şehirde yapılacak olan bir yatırım yada hizmette kullanılmasına kimsenin sesinin çıkmayacağı düşüncesindeyim, hatta iptal edilen yerlerde kişinin dükkanın yada evinin olmadığı bölgeler bile bu uygulamaya girebilir.

Kalın Sağlıcakla...
 

YORUM EKLE

banner4