SAMSUNSPOR 2021’İ GERİDE BIRAKIRKEN

Muhasebenin önem kazandığı yılsonuna yaklaştık. Her kurum kendi iç muhasebesiyle yeni yıla yeni ümitlerle ve hazırlıklarla girmelidir. Vaktin az, hızlı aktığı ve yapılacak işlerin çok olduğu çağlarda yaşıyoruz. Zaman yönetimi ve verimlilik esas alınmak zorunda. Zira vakit nakittir demiş atalarımız. 
Özellikle takım sporlarında başarı süre baskısının her zaman hissedildiği lig şampiyonluklarında bu daha da önem kazanmakta. Verileri ölçme değerlendirme açısından esas alan analitik düşünme becerisi takım liderliği yapan teknik direktörlerin önemli becerisi olması gerektiğini ligde Avrupa’da yetişmiş nadir teknik adamlar içinde en iyi Fuat hoca bilir. Bir işte ölçme değerlendirme yoksa ilerleme ve verimlilik de yok demektir. Fuat Çapanın takımdaki performansına bakarsak bir istikrar yakalandığını görebiliriz. Ancak deplasmanda bir galibiyeti iki mağlubiyeti var. Her zaman şampiyonluğu belirleyen kriterlerden biri de deplasman galibiyetlerimizin çoğunlukta olmasıdır. Ancak son iki maçtaki gibi skoru koruyamamak da etkin olmuş birinde yenildik birinde berabere kalarak 4 puandan olduk. Bazı maçlarda skoru korumak hayati değer taşıyan strateji olmalıdır.


Bu istikrarın korunup geliştirilmesi açısından herkese görev düşmekte. Yönetim akıllı ara dönem transferleriyle taraftar her maça final coşkusuyla destek vermelidir. Sayın Çapa’nın basın ve halkala ilişkilerine önem vermeli, basının da sosyal psikolojik etkisini iyi yönetmelidir. Her transferi kurtarıcı gözüyle lanse etmek takımın sinerjisine zarar verir. Ayrılan futbolcular hakkında taraftarını üzecek açıklamalardan sakınmalı. Bireysel yetenekleri motive edip geliştirirken kurumsal ve takım ruhunu da geliştirmek bütüncül bakabilmek önemli.
Duygu yönetiminin daha da önem kazandığı stres düzeyinin olumsuz etkisinin yoğunlaştığı ikinci devreye girmeden takımın psikolojik alt yapısı için de tedbirler şimdiden planlanmalıdır. Duygusallık ve duygu yönetimi arasındaki farkı işleyen eğitimlerin profesyonel anlamda ele alınıp takım ruhunun pekiştirilmesi gerekir. Ben bilmem beyim bilir anlayışının terk edildiği sorumluluk yüklenecek liderin teknik adam olduğu gerçeği unutulmamalı. Futbolda parayı veren düdüğü çalmaz; transfer kalitesini teknik adamın verdiği raporlar belirler. Daha kötüsü alınacaksa gidenin ne günahı var; hiç değilse takıma aşina.
Özetle 2022 şampiyonluk hedefimize ulaşmak için 2021 iyi analiz edilip ihtiyaçların bir an önce giderilerek yakaladığımız bu çıkışı beraberlikleri galibiyete dönüştürerek devam ettirmemiz şart.
Asım KURUMAHMUT 28.12.2021

 

YORUM EKLE

banner4